Kardiyovasküler sistemin değerlendirilmesi

KARDİYOVASKÜLER-sistem

KARDİYOVASKÜLER SİSTEMİN DEĞERLENDİRİLMESİ

 

Belirti ve bulgular:

1 – Göğüs Ağrısı: Ağrıyı artıran ya da azaltan nedenler, ağrının niteliği, ağrının yeri ve yayılımı, ağrının başlama zamanı ve ne kadar sürdüğü, ağrının şiddeti.

2-Çarpıntı: Sinüs taşıkardisi, anksiyete stres, kahve, sigara, alkol, yorgunluk, uykusuzluk.

3-Ödem: Çorapların, saatin, yüzüğün sıkması, aniden 1 kg fazla kilo alınması. Bölgeye baş parmak ile 5 saniye bası uygulanır.

4-Senkop: Aniden kardiyak autputun azalması, beyne giden kan miktarının da azalmasına neden olur. Aort disseksiyonu, kapak hastalıklar vs,

5-Ekstremitelerde ağrı veya uyuşma: Venöz yetmezlik ( varis … ), arteriyal yetmezlik (emboli, anevrizma vs. )

6-Dispne: Ortopne, kaç merdiven çıkabiliyor, kaç yastıkla yatıyor? Eforla gelen dispne kalp yetmezliğinin erken dönem belirtisi.

7-Güçsüzlük / yorgunluk: tanı koydurucu bir sendrom değildir. Genellikle orta düzey ve güç aktiviteler sonrası kardiyak autputta azalma görülür.

Özgeçmiş: Hastanın kullandığı ilaçlar, alışkanlıklar, konjenital ya da edinilmiş kalp damar hastalıkları, en son yediği içtiği, yemek alışkanlıkları.

Hastanın genel görünümü, fizik muayene ile değerlendirilir. Hastanın bilinç düzeyi ve sözel yanıt, cilt rebgi, solunum zorluğu varmı? Pozisyonu obez ya da ödemlimi değerlendirilir. Ciltte kırmızı renk; hipertansiyon, MI , CO zehirlenmesi, ateş… Ciltte soluk beyaz kül gibi veya gri renk; şok, arı sokması. Ciltte mavi mor renk; hipoksiye neden olan durumlar, periferal arteriyal dolaşım bozukluğu. Sarı renk; ileri dönem kalp yetmezliği, karaciğer hastalıkları.

Kapiller geri dolum: Tırnak diplerine renk solana kadar bastırılır ve sonra bu kısmın normal renge dönüş zamanı izlenir. 2 saniye içerisinde geriye dönmelidir.

 

Etiketler: Kardiyovasküler sistem

Kardiyovasküler sistem hastalıkları

Kardiyovasküler problemler

Kardiyovasküler sistem sorunları

Kardiyovasküler hastalık belirtileri

 

 

KARDİYOVASKÜLER sistem Kardiyovasküler sistemin değerlendirilmesi

KARDİYOVASKÜLER-sistem

 

Gelen aramalar: kardiyovasküler sistem hastalıkları,kardiyovasküler sistem değerlendirilmesi,kardiyovasküler sistem sorunları ve uygulamaları,kardiyovasküler hastalıkların belirtileri,kardiyovasküler sistem belirti ve bulgulari,kardiyovasküler sistem değerlendirme,kardiyovasküler sistem hastalıklarının belirtileri,sinüs taşıkardisi
You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: Premium Themes | Thanks to Compare Premium WordPress Themes, WordPress Themes Free Online and Free WordPress Themes
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği